Blog

Tufting , czyli jak powstają dywany
By December 02, 2021 0 Komentarz

Tufting , czyli jak powstają dywany

Tufting to sztuka tworzenia dywanów oparta w dużej mierze na zdolnościach manualnych. Ręcznie robiony dywan powstaje poprzez wszywanie włóczki we wcześniej przygotowany podkład za pomocą specjalnego pistoletu do tuftingu. Dywan jest od spodu podklejany podkładem z juty lub filcu. Tufting to metoda pozwalająca tworzyć prawdziwe dzieła sztuki i zaprezentować twórcze wizje w postaci dywanu przeznaczonego na podłogę, nietuzinkowego lustrzanego dywanu (połączenia dywanu i lustra) czy dywanu do powieszenia na ścianę.

Tufting – proces tworzenia dywanu krok po kroku

Tworzenie dywanu to długotrwały proces wymagający niezwykłej precyzji i wielogodzinnego skupienia. Każdy tworzony przeze mnie wyrób przechodzi przez następujące etapy:

Projektowanie wymarzonego dywanu

Pierwszym krokiem jest stworzenie projektu dywanu, który będzie odpowiadał potrzebom klienta. Ważne jest, aby dywan odzwierciedlał gust zamawiającego, jak również doskonale komponował się we wnętrzu, w którym zostanie umieszczony. Realizuję gotowe projekty klientów, jak również sama tworzę szkice. Potrafię również pracować metodą freehand, czyli improwizować podczas tworzenia dywanu, dając upust swojej wyobraźni.

Przeniesienie rysunku na podkład i przygotowanie materiałów

Na drewnianą ramę naciągam materiał służący za podkład dywanu. Za pomocą projektora wyświetlam projekt, który następnie odrysowuję na jego powierzchni. Istotnym elementem procesu jest właściwy dobór kolorystyczny włóczek. Należy wziąć pod uwagę zarówno zestawienie materiałów względem siebie, jak i dostosowanie ich do wnętrza, w którym znajdzie się dywan.

Tuftowanie dywanu

Przygotowany projekt jest gotowy do kluczowej części procesu – wszywania włóczki za pomocą specjalnego pistoletu do tuftingu. Ten etap powstawania dywanu jest długotrwały i wymaga wielogodzinnego skupienia. Należy nieustannie mieć na uwadze, aby włóczka była równomiernie pobierana i wbijana w ten sam sposób.

Nałożenie jutowego podkładu i zabezpieczenie brzegów

Gdy rysunek zostanie wypełniony, na spodnią część dywanu nakładam specjalistyczny klej, który wiąże podstawę z włóczką. Powierzchnia schnie przez 24 godziny. Spodnią część dywanu podklejam podkładem z juty lub filcu (zgodnie z życzeniem klienta może to być również gumowa mata uniemożliwiająca ślizganie się). Kolejnym krokiem jest wycięcie dywanu z materiału oraz zabezpieczenie jego brzegów za pomocą taśmy dywanowej.

Strzyżenie dywanu i ostateczne poprawki

Ostatnim etapem tuftingu jest strzyżenie i ostateczne poprawki. Warto zaznaczyć, że ręcznie robiony dywan ma inną fakturę niż produkt sklepowy. Klient ustala, jaka grubość dywanu najbardziej mu odpowiada, może również zdecydować się na płaską powierzchnię dywanu lub wyciętą we wzory. Nie trzeba się przejmować, jeśli wyrób straci nieco włóczki – jest to naturalny stan świeżo zrobionego dywanu. 

Dlaczego warto wybrać dywan od KICZ?

KICZ to gwarancja jakości i zadowolenia z ostatecznego efektu. Podczas tworzenia dywanu daję z siebie 120%, ponieważ zależy mi na dokładnym odwzorowaniu projektu i spełnieniu potrzeb klienta. W odróżnieniu do dywanów produkowanych masowo, artykuły wytworzone przeze mnie są trwalsze, naturalnie cięższe, a ich splot jest większy i dokładniejszy. Dywany KICZ nie „opadają” po kilku miesiącach, jak to jest w przypadku masowo produkowanych pluszowych produktów typu shaggy. Tworzę dywany zgodnie z zamysłem klienta lub możesz zdać się na moją propozycję– możliwy jest indywidualny dobór wielkości, kształtu, grubości i sztywności. Piękne dywany KICZ zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów.

Etyczny aspekt działalności KICZ

Niezwykle ważną kwestią są dla mnie wartości etyczne na każdym etapie tworzenia dywanów. Używane przeze mnie włóczki pochodzą od sprawdzonych dostawców z Polski lub Unii Europejskiej. Świadomie dobieram możliwie jak najbardziej naturalne materiały – w większości przypadków jest to wełna lub wełna z nieznaczną domieszką stabilizującą materiał. Prowadzę działalność gospodarczą w Polsce i wspieram lokalnych dostawców. Jako twórca respektuję prawo własności, dlatego nie kopiuję czyichś pomysłów. Zgodnie z życzeniem klienta mogę stworzyć unikalny dywan zainspirowany pewnym projektem.

Marzysz o nietuzinkowym dywanie wysokiej jakości? Dobrze trafiłeś! Skontaktuj się ze mną i razem ustalimy, jak będzie wyglądał Twój wymarzony dywan.

Leave your thought